top of page
Image by Ryunosuke Kikuno

Alice A. Bailey

Alice A. Bailey (16 Haziran 1880 - 15 Aralık 1949), eskimeyen bilgelik üzerine yirmi dörtten fazla kitap yazan ve Yeni Çağ terimini ilk kullanan yazarlardan biri olarak tanınır. Manchester, İngiltere'de Alice La Trobe-Bateman olarak doğan Bailey, 1907'de Birleşik Devletlere taşınmış ve hayatının çoğunu bir yazar ve öğretmen olarak geçirmiştir.

Yaşamı ve Eserleri
Bailey'nin eserleri, 1919 ve 1949 yılları arasında yazılmış olup, spiritüel psikoloji, meditasyon, şifa, ulusların kaderi ve genel olarak toplum için öneriler gibi çok geniş bir yelpazede neo-teozofik düşünce sistemi anlatmaktadır. Eserlerinin çoğu, ona "Tibetli" veya "D.K." olarak tanıttığı Bilgelik Ustası tarafından telepatik olarak paylaşıldığını belirtmiştir. 

Lucis Trust'un Kuruluşu
Alice ve Foster Bailey, 1922'de Lucis Trust'ı kurarak Arcane School, World Goodwill, Triangles gibi faaliyetlerle eserlerinin yayılmasını sağlamışlardır. Lucis Trust, Bailey'nin birçok kitabını yayımlama amacı güden bir yayıncılık şirketi olarak da hizmet vermektedir. Alice A. Bailey ve eserleri, çağdaş spiritüel düşüncenin şekillenmesinde önemli bir yer tutar ve Yeni Çağ hareketinin temellerinden birini oluşturur.

image.png

Alice A. Bailey (1880-1949): Muhafazakar İngiliz geçmişinden dolayı, hayatı onu birçok yöne götürdü, ama her zaman tek bir yöne -birçok türden şiddetli kişisel deneyim yoluyla bir bakış açısı ve sentez elde ettiği zamana doğru. Tek bir ilahi hayatın tek insanlığa nüfuz ettiğine ve onu canlandırdığına dair anlayış ve mutlak bir inanç; insanlık planı, gezegenin içsel yönetimi olan Spiritüel Hiyerarşiyi oluşturanlarla işbirliği içinde, dünya meseleleri hakkında akıllıca bilgilendirilmiş eğitimli ve kendini adamış insanların ortaklaşmasını ve hizmetini gerektirmektedir. Onun yaşam çalışması bu sentezin ve gerçekleştirilen eylemlerin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

 

Son derece insani niteliklerinden ve katılımından en küçük bir şey kaybetmeden, ruhu Üstadına bağlılığını sürdürdü ve kişiliği kabul ettiği hizmet alanında tam bir işbirliği sağladı. Temelde çalışmaları bir dualite olarak gelişti - ezoterik bir okulun kurulmasını içeren öğrencilik hizmeti; ve şimdiki zaman ve yakın gelecek için Eskimeyen Bilgelik öğretisinin sürekliliği içinde bir sonraki aşamayı sunan bir dizi kitabın yazılmasında Tibetli Djwhal Khul ile çalışmayı başlangıçta isteksiz bir şekilde kabul etmesidir. Alice A. Bailey hayatının sonlarına doğru biraz isteksizce kendi otobiyografisini yazmayı kabul etmiştir. Sonunda onu hayatı hakkında yazmaya iten şey bir arkadaşından gelen mektup oldu. Arkadaşı, "İnsanlara nasıl bu hale geldiğimi gösterebilirsem gerçekten bir hizmette bulunmuş olurum. Ortodoks bir Hristiyan çalışanın nasıl tanınmış bir okült öğretmen haline geldiğini bilmek faydalı olabilir."

bottom of page